ANNE-BEBEK OYUN

Gökşen Yücel, Uzm. Gelişim Psikoloğu

Bebeklerin ilk yıllarındaki gelişim ve öğrenme tüm yaşamlarının temel taşlarını oluşturmakta ve kritik bir önem taşımaktadır. Gelişimin en hızlı seyrettiği bu yıllarda bebekler için gerekli olan gelişim ve öğrenme ortamının hazırlanması ve bebeklerin doğru uyaranlar ile buluşturulması gerekmektedir.

Oyun bebeklerin gelişimini ve öğrenmesini sağlayan en önemli araç, anneler ise bebeklerin ilk ve en önemli oyuncaklarıdır. Çünkü hayata gözlerini yeni açmış olan bebekler, ilk ilişkisel deneyimlerini anneden edinmektedirler.

Anneler bebekleri ile sevgi dolu ve güvenli bir ilişki kurarak bebeklerin merakını ve duyuları ile keşfetme isteğini desteklerler.

Bebekler, oyun oynarken kendilerini ve çevrelerini tanırlar, kişiler ve nesneler ile ilgili neden sonuç ilişkisi kurarak yaşamın nasıl işlediğini ve nasıl davranacaklarını öğrenirler. Böylece sosyal ve dil becerileri gelişir ve yaratıcı düşünürler. Bebeklerin oynadıkları oyunların ihtiyaçlarına ve ilgilerine duyarlı, gelişim basamaklarına uygun olması çok önemlidir. Bu sebeple doğru oyun yaklaşımları ve oyuncak seçimlerinde annelerin rolü büyüktür.

Bu konuda annelere destek olmak amacıyla günümüzde uzman eşliğinde oluşturulan anne-bebek grupları mevcut bulunmaktadır. Gruplar esnasında bebeklerinizin sosyal, dil motor ve zihinsel gelişimleri desteklenirken, bebekleriniz ile nasıl daha kaliteli vakit geçirebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Günışığı Çocuk Merkezi bünyesinde oluşturulan anne-bebek grupları ile ilgili detaylı bilgi için 0216 4673751 numaralı telefondan bizlerle iletişime geçebilirsiniz.