TUVALET EĞİTİMİ NE ZAMAN VERİLMELİDİR?

Çocuklar genellikle 18-36 aylar arası tuvalet eğitimini kazanırlar. Her çocuğun kendi fiziksel, zihinsel ve psikolojik gelişimi zamanın belirlenmesinde etkendir.
Tuvalet eğitimi verilmeye başlanabilmesi için çocukların fiziksel, zihinsel ve psikolojik gelişim bakımından bu eğitime hazır olmaları gerekir. Birinci koşul çocuğun fiziksel olarak kas kontrolüne sahip olmasıdır. Bu beceri genellikle 18-24 aylar arasında kazanılır. Bir çocuk 25-30 aylık yaşa eriştiğinde gündüzleri altının kuru olması beklenir. Çocuğun birbiri ardına gelen iki alt ıslatması arasında en az 45-60 dakikalık bir zaman aralığının olması beklenir. Çocuğun ard arda gelen iki alt ıslatması arasında 45dak.’dan daha az zaman geçiyorsa, çocuk 15dak.’da bir, 30dak.’da bir altını ıslatabiliyorsa ve bu davranış bol sıvı aldığı istisnai zamanların dışında genel olarak gözleniyorsa çocuk henüz kaslarını kontrol edemiyor demektir. Bu da tuvalet eğitiminin ertelenmesi gerektiğinin göstergesidir.
İkinci koşul çocuğun zihinsel gelişimiyle ilgilidir. Zihinsel olarak çocuğun tuvaletini yaptıktan sonra, altı ıslandığında ya da kirlediğinde bunu fark edebiliyor olması gerekir. Gelişim ilerledikçe çocuğun tuvaleti geldiğinde bunu fark etmesi ve bunu işaretlerle ya da “”Kaka, çiş” gibi sözlü ifadelerle bildiriyor olmasıdır. Bu da genellikle 25-30 aylar arasında gerçekleşir.

Üçüncü koşul da psikolojik gelişimle ilgilidir. Tuvalet eğitiminin verilebilmesi için çocuğun bu eğitime motive olması gerekir. Bunun anlamı da çocuğun bezden rahatsızlık duyması, çıkarıp atmak istemesi veya klozete tuvalete yapmak istemesidir.

Tüm bu üç koşulu gözlemliyorsanız tuvalet eğitimine başlayabilirsiniz. Bu eğitim sırasında anne-babanın tutum ve davranışları, belli yöntemlerin kullanılması ve bu eğitimin belli bir sürece yayılarak verilmesi pozitif sonucun kolaylıkla elde edilmesinde çok etkilidir. 31-36 aylık dönemde çocuğun gündüz tuvalet eğitiminin tamamlanmış olması beklenir. Bu da çocuğun tuvaleti geldiğinde bunu kontrol edip yetişkine haber vermesini, tuvalete götürüldüğünde de kolaylıkla klozete oturup tuvaletini yapmasını içerir. Tuvalet eğitimi sürecinin sağlıklı bir şekilde ve kolayca atlatılabilmesi için gündüz ve gece tuvalet eğitim yöntemleri ile ilgili bir uzmandan yardım almanız hem çocuğunuz hem de sizin için rahatlatıcı olacaktır.